fallback

Графика на деня: Съотношението богатство/доход в САЩ е на опасно високо ниво

Последният път, когато коефициентът е бил по-висок, е по време на Голямата депресия

15:20 | 22.10.14 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Съотношението на богатството към дохода на домакинствата в САЩ наскоро е достигнало историческо равнище, показват данни на Credit Suisse. Последният път, когато нивото е било по-високо е било по време на Голямата депресия.

Още два пъти през последните 15-на години коефициентът е бил близо до сегашното ниво: през 1999 – годината преди спукването на технологичния балон, и през 2007 г. - преди срива на жилищния пазар. Богатството е скочило, движено основно от подема на фондовия пазар, който облагодетелства най-много богатите. В същото време средният доход не расте много.

Анализаторите на Credit Suisse са установили, че съотношението на богатството към дохода понастоящем е 6,5, след като за последните над 100 години обикновено е между 4 и 5. "Това е тревожен сигнал, имайки предвид, че прекомерното съотношение в миналото винаги е било предвестник на рецесии", се казва в доклада на Credit Suisse. Съотношение богатството/доход в САЩ от началото на миналия век досега:

Графика: Credit Suisse

Средното богатство на пълнолетен американец расте неизменно от 2008 г., като в момента е с 19% над предкризисния пик, достигнат през 2006 г. От 2008 г. богатството е нараснало с 31,5 трлн. долара. Макар според експерти да е нормално богатството да изпреварва доходите, особено след рецесия, то се превръща в проблем, когато расте прекалено бързо, тъй като хората започват да се чувстват прекалено оптимистично относно тяхното благосъстояние. Тим Игър, председател на Асоциацията на банкерите в Арканзас, смята, че когато неравенството на богатство се увеличава, вероятността от балони при активите също се покачва.

"Финансовите активи винаги търсят най-високата възвръщаемост и правят балоните по-вероятни. Когато фондовият пазар се нагорещи, все повече хора са привлечени, което ускорява образуването на балони", казва той. Ръсел Прайс, старши икономист в Аmeriprise, се надява доходите скоро да балансират съотношението спрямо богатството. "Растежът на пазара на труда е много окуражаващ, което е необходимо за увеличаването на заплатите", констатира той. Председателят на Федералния резерв Джанет Йелън заяви в реч в петък, че нарастващото неравенство би могло да потисне икономиката. "Не е тайна, че последните няколко десетилетия на разширяване на неравенството се характеризират със значителен ръст на доходите и състоянието на богатите за сметка на стагнация при мнозинството“, каза тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:50 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още